Apie vėjo malūnus ir elektrą

Ar žinote, ko reikia norint pasigaminti vėjo malūną? Nežinote? Nežinojo ir 7d ir 10a klasių mokiniai, kurie lapkričio 8 dieną lankėsi Kruonio HAE, Kauno HE, Lietuvos energetikos institute išklausė paskaitą apie vėjo ir saulės energiją.

Kruonio HAE nustebino savo dydžiu ir galingumu. Pamatėme didžiulį dirbtinį baseiną, kurio kasimo darbai truko net ketverius metus. Iš baseino elektrinės link nutiesti keturi gelžbetoniniai vamzdžiai, kurių vieno ilgis yra 840 m, o skersmuo 7,5 m. Sužinojome, kad tokioje galingoje elektrinėje dirba tik 98 žmonės.  Tai labai kvalifikuoti inžinieriai ir kitų specialybių darbuotojai.

Apsilankėme ir Kauno HE. Ji net devynis kartus mažesnė už Kruonio HAE, todėl jos ir galingumas mažesnis, tačiau ji stabilizuoja elektros energijos kiekį elektros tinkluose. Ekskursijos metu mums pasisekė ir išgirdome veikiančias visas keturias turbinas. Elektrinės darbą stebėjome kompiuterizuotame valdymo centre. Įdomu, kad tokios galingos elektrinės darbą stebi tik vienas, bet labai kompetetingas specialistas. Kiti darbuotojai kviečiami tik tada, kai atsiranda kokių nors nesklandumų.

Daug naudingos informacijos gavome paskaitoje apie vėjo ir saulės energiją. Paskaitą Lietuvos Energetikos institute skaitė jos darbuotojas Mantas Marčiukaitis. Sužinojome daug naudingų dalykų, pvz., kaip pasikrauti mobilų telefoną einant į mokyklą. Tam reikalinga pasigaminti labai paprastą vėjo malūnėlį. O malūnėliui pasigaminti, žinoma, reikalingas … kotas. Jei neatspėjote, nusišypsokit!

Maloniai nuteikė ir pietūs kavinėje „Katpėdėlė“. Visi susėdome prie šventiškai papuošto stalo ir ne tik papietavome, bet ir pasidalinome kelionės įspūdžiais.

Fizikos-IT mokytoja Sandra Survilienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *